Opublikowany: 17.11.2022 /
Psychologia ma ogromne znaczenie we wszystkich działaniach marketingowych – psychologia koloru nie jest w tej materii wyjątkiem. Zastanawiasz się, co oznaczają kolory w marketingu i jaki ma to wpływ na Twoje działania? Czy są barwy, których lepiej unikać? I jakie konkretnie funkcje mogą pełnić różne barwy? Sprawdź, co na ten temat piszą specjaliści – niech kolory w marketingu przestaną być dla Ciebie zagadką!
Delikatny róż, a może intensywna fuksja? Błękit, granat i czerń czy jednak biel i łagodne odcienie beżu? Skąd wiedzieć, jaki wpływ na odbiorców mają konkretne barwy, a przede wszystkim – jak je dobrać? Zacznijmy od tego, czy kolor może w ogóle wpłynąć na decyzję zakupową oraz jakie funkcje pełni.
Kolory, marketing, psychologia – mogłoby się wydawać, że to dość przypadkowe zestawienie, ale nic bardziej mylnego. Kolor naprawdę może wpłynąć na samopoczucie odbiorcy, a nawet ostateczną decyzję zakupową klienta. Projektując swoją stronę internetową, przeprowadzając szereg działań brandingowych, a wreszcie nawet dobierając kolorystykę opakowań swoich produktów czy wystrój sklepu (jeśli prowadzisz sprzedaż stacjonarną), aktywnie oddziałujesz na doświadczenia klienta związane z Twoją marką.
Możesz stworzyć więc energetyczny brand oparty na intensywnym odcieniu pomarańczowego z dodatkiem różu czy żółtego, albo zdecydować się na bardziej stonowane kolory, na przykład biel i błękit, które dadzą poczucie maksymalnego profesjonalizmu i wzbudzą zaufanie.
Co więcej, właściwie stosowane kolory w marketingu mogą zwiększyć czytelność przekazu i dać znać Twojej grupie docelowej, że to, co oferujesz, jest właśnie dla nich, dlatego jeśli chodzi o tworzenie identyfikacji wizualnej, warto o nich pamiętać.. I naprawdę nawet niewielkie szczegóły mogą mieć ogromny wpływ na odbiór komunikatu – mowa tu zarówno o aspektach emocjonalnych, jak i czysto praktycznych. W końcu powszechnie wiadomo, że jasny kolor na ciemnym tle będzie gorzej widoczny niż ciemny na jasnym, podobnie z kontrastem – im większy kontrast, tym treść bardziej czytelna.
A co ze znaczeniem kolorów? Przyjrzyjmy się przykładowym reakcjom mózgu człowieka na dany kolor.
Warto czerpać z otoczenia – przyjrzyj się markom, które sprawnie operują kolorem. Zauważ, jak spójna jest komunikacja Google oraz jak sprytnie Apple balansuje na granicy bieli i szarości, jednocześnie zachowując minimalizm i pozostając marką nowoczesną i energetyczną. Sprawdź, z jakich barw korzystają inne firmy w Twojej branży lub brandy, do których charakteru aspirujesz.
Na koniec pamiętaj, że kolory a marketing to złożone zagadnienie, które balansuje na granicy UX, psychologii, reklamy i brandingu – warto zgłębić je jeszcze bardziej. Jeśli chcesz sprawić, aby Twoja marka wywołała u odbiorcy konkretne odczucia, wiesz już, co robić: prowadząc marketing, kolory postaw na pierwszym miejscu (a przynajmniej na podium)!